Pozwolenie na budowę hali namiotowej – czy jest potrzebne?
Hale namiotowe jako obiekty tymczasowe
Wielu naszych przyszłych klientów zadaje nam pytanie jakie pozwolenia trzeba posiadać, aby postawić halę namiotową?
W zależności od potrzeby oraz przeznaczenia, hale namiotowe mogą być użytkowane okresowo bądź w sposób ciągły przez cały rok. Nie ma żadnych ograniczeń jeżeli chodzi o użytkowanie i wykorzystanie hal.
Hale namiotowe w odróżnieniu od tradycyjnych konstrukcji posiadają możliwość demontażu i ponownego złożenia, dlatego według prawa postrzegane są jako obiekty tymczasowe.
Prawo budowlane określa definicję tymczasowego obiektu budowlanego i według tego prawa jest to obiekt który użytkuje się czasowo. Jest to czas krótszy niż trwałość techniczna obiektu. Przystosowuje się go do przeniesienia lub do rozbiórki, a po spełnieniu swojej funkcji usuwa się go. Innym kryterium zidentyfikowania obiektu jako tymczasowy jest brak trwałego połączenia z gruntem.
Przepisy mówią o dwóch sposobach eksploatacji hal i obiektów namiotowych:
tymczasowo (do 180 dni) lub na stałe (powyżej 180 dni).
Pozwolenie na budowę wymagane jest w przypadku obiektów przeznaczonych do użytkowania przez okres dłuższy niż 180 dni w jednym miejscu (np. hale całoroczne). Natomiast w sytuacji, jeżeli hala ma być eksploatowana przez okres krótszy niż 180 dni a następnie zdemontowana lub przeniesiona w inne miejsce, wystarczy dostarczenie stosownego zgłoszenia do Urzędu Miasta czy też Starostwa Powiatowego.
Na uzyskanie pozwolenia na budowę hali namiotowej nie mają w wpływu takie czynniki, jak: przeznaczenie hali, rozmiar obiektu, czy zastosowany sposób mocowania do podłoża. Wartym podkreślenia jest fakt, że wszystkie kwestie formalne związane z budową hali namiotowej oraz dopełnienie obowiązku związanego z uzyskaniem stosownego pozwolenia na budowę lub zgłoszeniem hali tymczasowej, leżą po stronie właściciela hali, a nie firmy, która zajmuje się budową hal namiotowych.
Hale bez pozwolenia na budowę!
Zgodnie z obecnymi przepisami jakiekolwiek prace budowlane można rozpocząć dopiero po otrzymaniu pozwolenia na budowę, są jednak pewne wyjątki gdzie decyzja nie jest wymagana. W odniesieniu do ustawy (Dz.U. 2017 poz.1232) pozwolenia na budowę nie wymaga m. in. Budowa tymczasowych obiektów budowlanych ( do których zalicza się hale namiotowe), które nie są na stałe powiązane z gruntem i które zostaną zdemontowane lub przeniesione w inne miejsce przed upływem 180 dni od dnia rozpoczęcia budowy.
Budowa hali namiotowej o przeznaczeniu użytkowania w czasie krótszym niż 180 dni wymaga zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej, w zależności od lokalizacji zazwyczaj jest to Wydział Architektury i Budownictwa w Urzędzie Miasta czy też Starostwie Powiatowym. Zgłoszenia budowy należy dokonać przed terminem planowanego rozpoczęcia prac.
W zgłoszeniu powinny znaleźć się takie informacje jak termin rozpoczęcia prac, rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych, planowany termin demontażu lub przeniesienia obiektu oraz oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i dodatkowo w zależności od potrzeb szkice rysunki i czy też inne uzgodnienia.
Odpowiedni organ, któremu dostarczane jest zgłoszenie może wnieść sprzeciw w terminie 21 dni od dnia doręczenia np. w sytuacji jeżeli zgłoszenie dotyczy budowy hali namiotowej w miejscu, w którym taka hala istnieje czy tez zgłoszenie dotyczy obiektu, w przypadku którego wymagane jest pozwolenie na budowę.Jeżeli w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia organ administracji architektoniczno- budowlanej nie wniesie sprzeciwu, wówczas można przystąpić do prac budowlanych. Istnieje również możliwość otrzymania zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu jeszcze przed upływem 21 dni, taki dokument uprawnia do rozpoczęcia prac.
Budowana hala namiotowa nie może być trwale połączona z gruntem, w przeciwnym wypadku nawet jeżeli przewidywany czas użytkowania obiektu będzie krótszy niż 180 dni, może być wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę.
Kiedy wymagane jest pozwolenie na budowę hali?
Niektóre hale namiotowe wymagają pozwolenia na budowę jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.
Hale namiotowe mogą być użytkowane przez wiele lat, a to oznacza, że zakładany czas użytkowania jest dłuższy niż 180 dni i zgodnie z zapisami ustawy o prawie budowlanym obiekty te wymagają pozwolenia na budowę. Warto podkreślić że w przypadku hal namiotowych których przewidywany czas użytkowania jest dłuższy niż 180 dni wymagane jest pozwolenie na budowę bez względu na to w jaki sposób będzie przytwierdzona do podłoża.
Pozwolenie na budowę wydaje organ administracji architektoniczno- budowlanej, a warunkiem ubiegania się o pozwolenie jest dostarczenie do urzędu wymaganych dokumentów.
Dopiero po uzyskaniu decyzji i jej uprawomocnieniu można rozpocząć prace przy inwestycji.
Hala całoroczna bez konieczności czekania na pozwolenie?
Jeżeli klientowi zależy na czasie a chwilowo nie ma czasu na załatwienie formalności związanych z pozwoleniem, istnieje możliwość złożenia wniosku o pozwolenie na budowę w trakcie użytkowania hali namiotowej. Czyli na początku można postawić halę namiotową z założeniem użytkowania jej w okresie krótszym niż 180 dni na podstawie dokonania zgłoszenia budowy, a w trakcie użytkowania obiektu na zgłoszenie, wystarczy złożyć wniosek o pozwolenie na budowę. Jeśli dostarczymy go do urzędu przed upływem 180 dni, nie konieczności demontażu hali do momentu otrzymania decyzji, nawet jeśli minął przepisowy czas. Jest to korzystne i wygodne rozwiązanie, jednak trzeba w późniejszym czasie dopilnować kwestii formalnych i złożyć wymaganą w urzędzie dokumentację.